A cukorbetegség (diabetes mellitus), vagy ahogyan általában egyszerűen csak cukorbetegségként emlegetik, olyan állapot, amelyben a vércukor (glükóz) szintje kórosan magas a szervezet elégtelen inzulintermelése vagy a célszervek nem megfelelő válasza (inzulinrezisztencia) miatt. Ez a rendellenesség világszerte jelentős közegészségügyi problémává vált. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az elmúlt 30 év során az esetek száma megnégyszereződött, és 2022-re meghaladta a 830 milliót, a felnőttek mintegy 14%-át érintve világszerte.
A diabétesz diagnózisát megkapni aggasztó lehet. Ezért cikkünkben elmagyarázzuk, hogy miért alakul ki ez az állapot, milyen következményekkel jár a hosszú távú egészségre nézve, valamint milyen megelőző intézkedéseket tehetünk, hogy elkerüljük azt.
Ismerjük meg a cukorbetegséget: Okok, hatások és megelőzési lehetőségek
Mi a diabetes melitus, és mi okozza?
A cukorbetegség olyan állapot, melyet tartósan magas vércukorszint (glükóz) jellemez. Ezt okozhatja a szervezet elégtelen inzulintermelése, vagy a nem megfelelő célszerv válasz (inzulinrezisztencia). Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon. A hasnyálmirigy alakítja az ételt energiává, segíti az emésztést és szabályozza a vércukorszintet. Amikor eszünk vagy iszunk, az étel különböző összetevőkre bomlik, köztük a glükózra, az elsődleges energiaforrásra. Ahogy a glükóz a véráramba kerül, a hasnyálmirigyet inzulin felszabadítására utasítja. Az inzulin ezután segít a cukrot a vérből a sejtekbe juttatni, és energiává alakítani. Ezt az energiát szervezetünk azonnal felhasználhatja, vagy elraktározza zsírként vagy glikogénként a későbbiekre.
A nap folyamán a vércukorszint természetes módon emelkedik és csökken. Általában étkezések után megnövekszik, ám az inzulinnak köszönhetően körülbelül két órán belül visszaáll a normális szintre, és az inzulintermelés is lelassul. A megfelelő vércukorszint 3,9-5,6 mmol/l körüli érték a legtöbb embernél (ám ebben különböző földrajzi régió ajánálasai eltérhetnek, pl. Európa, vagy Amerika). A sok szénhidrátfogyasztás azonban a vércukorszintet megemelheti. Ha a szervezet nem tud elég inzulint termelni, hogy az segítsen a cukornak a sejtekbe jutni, az magas vércukorszinthez vezethet. Ez az egyensúlyhiány okozhatja a cukorbetegséghez kapcsolódó tüneteket és szövődményeket.
A cukorbetegségnek két típusa van, amelyeket aszerint kategorizálnak, hogy a szervezet hogyan termel vagy használ inzulint:
- Az 1-es típusú cukorbetegség, más néven fiatalkori vagy inzulinfüggő cukorbetegség, olyan állapot, amelyben a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy néha egyáltalán nem termel inzulint. Ennek oka lehet egy autoimmun reakció, amelyben a szervezet tévesen megtámadja a saját szöveteit. Ez egy krónikus állapot, ami azt jelenti, hogy hosszú távon kezelhető, így megfelelő támogatással és gondoskodással teljes és aktív életet élhetnek!
- A 2-es típusú cukorbetegség a leggyakoribb típus, és általában a felnőtteket érinti. Akkor fordul elő, amikor a szervezet nem reagál jól az inzulinra, vagy nem termel belőle eleget. Prediabétesznek nevezzük a szokásosnál magasabb vércukorszintet, mely nem elég magas ahhoz, hogy 2-es típusú cukorbetegségnek minősüljön.
Melyek a legfőbb kockázati tényezők?
Az 1-es típusú cukorbetegség olyan állapot, amelyet az orvosi ismeretek jelenlegi állása szerint nem lehet megelőzni vagy kezelni.
Az ismert kockázati tényezők egyebek között:
- Családi kórelőzmény: Ha a szülőnek vagy testvérnek 1-es típusú cukorbetegsége van.
- Genetika: Bizonyos genetikai tényezők növelik az 1-es típusú cukorbetegség kockázatát.
- Földrajzi elhelyezkedés (származás): Az 1-es típusú cukorbetegség előfordulása az Egyenlítőtől távolabb általában magasabb.
- Életkor: Általában gyermekeknél és tizenéveseknél alakul ki, de felnőttkorban is előfordulhat.
A 2-es típusú cukorbetegség és a prediabétesz szinte valamennyi kockázati tényezője megegyezik. Akinek már van prediabetese, ez egy további kockázati tényező, amely növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét.
A fő kockázati tényezők a következők:
- Családi kórelőzmény: Közvetlen rokonok (szülő, testvér, gyermek), akik érintettek ebben a betegségben.
- Földrajzi elhelyezkedés (származás): Az előfordulás jelentősebb az egyes földrajzi helyekről származó emberek vagy leszármazottaik, például a spanyol, afrikai és ázsiai származásúak körében.
- A fizikai aktivitás hiánya és az egészségtelen táplálkozási szokások: A több édesség és „fehér” szénhidrát (fehér kenyér, zsemle, bármi, ami fehér lisztből készült) fogyasztása és a cukros italok (üdítők, gyümölcslevek, túl sok cukor a kávéban, teában) nagyobb kockázatot jelenthetnek. Míg a rendszeres sportolás és fitnesztevékenységek csökkentik a kockázatot.
- Elhízás: Ez a tényező szorosan összefügg az életmóddal. Azok, akik testmozgás nélkül több kalóriát fogyasztanak, mint amennyire szükségük van, hízni fognak, ami végül növeli a kockázatot. Fontos azonban megjegyezni, hogy az elhízás hormonális egyensúlyhiány következménye is lehet, és orvosi vizsgálatot igényel.
Terhességi cukorbetegség: Néhány nőnél a várandósság alatt cukorbetegség alakulhat ki, még akkor is, ha korábban nem volt. Ez Európában 2021-ben a terhes nők 15 százalékát, Magyarországon 12,8 százalékukat érintette. Ezt az állapotot olyan hormonok okozzák, amelyek az inzulin hatékonyságát csökkenthetik, ami inzulinrezisztenciához vezet. A szülés után általában megszűnik, azonban kis mértékben növeli a későbbi cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Hogyan diagnosztizálják a cukorbetegséget?
A cukorbetegség diagnózisa a tünetek és a vérvizsgálatok eredményeinek kombinációján alapul.
Ismerjük fel a tüneteket:
Sok 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember egyáltalán nem tapasztal semmilyen tünetet. Azoknál, akiknél igen, a leggyakoribb tünetek a következők:
- Gyakori vizelés
- Fokozott szomjúság
- Homályos látás
- Akaratlan fogyás
Az 1-es típusú cukorbetegség hirtelen alakulhat ki, míg a 2-es típusú cukorbetegség általában fokozatosabban fejlődik. Ez a fokozatos kialakulás ahhoz vezethet, hogy a tüneteket figyelmen kívül hagyják. Rendkívül fontos, hogy éber maradjon, és felismerje az egészségi állapotában bekövetkező változásokat, mivel a korai beavatkozás jelentős különbséget jelenthet.
Rendszeres szűrés laboratóriumi vizsgálatokkal:
A cukorbetegség specifikus laboratóriumi vizsgálatokkal azonosítható:
- Véletlenszerű vércukorszint-mérés: Ennél a vizsgálatnál a vérvétel bármikor elvégezhető, függetlenül attól, hogy mikor evett utoljára. Ha a vércukorszint 11,1 mmol/l (200 mg/dl) vagy magasabb, és a magas vércukorszint tünetei is fennállnak, ez megerősíti a cukorbetegség diagnózisát.
- Éhgyomri vércukorvizsgálat: Ezt a vizsgálatot 8-12 órás, általában éjszakai koplalás után végzik. Az átlagos éhgyomri vércukorszint kevesebb, mint 5,55 mmol/l (100 mg/dl). A 7,0 mmol/L (126 mg/dl) vagy magasabb éhomi vércukorszint cukorbetegségre utalhat.
- Hemoglobin A1C vizsgálat (A1C): Az A1C-vérvizsgálat két-három hónap átlagos vércukorszintjét méri. A tipikus A1C-értékek 4-6 százalék között mozognak. A 6,5 százaléknál magasabb A1C-szint cukorbetegségre utalhat.
- Orális (szájon át történő) glükóztolerancia-teszt (OGTT): A páciens vércukorszintjét egy 75 gramm cukrot tartalmazó oldat fogyasztása előtt és 2 órával azután vizsgálják, hogy ivott-e belőle. Ezt a vizsgálatot általában akkor végzik el, ha más alapvizsgálatok nem adnak egyértelmű diagnózist.
Fontos megjegyezni, hogy a vérvizsgálatokat egy másik napon meg kell ismételni annak megerősítése érdekében, hogy az eredmények továbbra is kórosan magasak maradnak-e.
Mik a hosszú távú szövődmények?
Ha nem kezelik megfelelően, a cukorbetegség súlyos szövődményekhez vezethet a tartósan magas vércukorszint okozta érszűkület miatt, mely csökkenti a test különböző részeinek vérellátását. Idővel a magas vércukorszint és a rossz vérkeringés károsíthatja a szívet, az agyat, a szemet, a veséket, az idegeket és a bőrt. Ennek következtében olyan állapotok kialakulásához vezethet, mint az angina pectoris vagy koszorúérgörcs, szívelégtelenség, stroke, látásromlás, veseelégtelenség, neuropátia (idegkárosodás) és lassan gyógyuló bőrfekélyek, mivel az immunrendszer is károsodik.
A cukorbetegség megelőzhető és kezelhető egészséges életmóddal, rendszeres szűrővizsgálatokkal
Bár bizonyos kockázati tényezők, mint például a genetika, a családi kórtörténet, az életkor és az etnikai hovatartozás nem változtathatók, azonban bizonyos fontos lépéseket megtehetünk a cukorbetegség megelőzése vagy kezelése érdekében:
- A kezelés elsődleges célja, hogy a glükózszintet a lehető legközelebb tartsa a normális szinthez, hogy megelőzze vagy késleltesse a szövődmények kialakulását. A 2-es típusú cukorbetegség gyakran hatékonyan szabályozható vagy akár vissza is fordítható speciális étrenddel és rendszeres testmozgással.
- A vércukorszint szinten tartása csökkenti a szövődmények kialakulásának valószínűségét. Ha Ön cukorbeteg, vagy fennáll a cukorbetegség kockázata, ellenőrizze otthon a vércukorszintjét, és 3-4 havonta látogassa meg kezelőorvosát, még akkor is, ha a vércukorszint jól szabályozottnak tűnik.
- Emellett létfontosságú a magas vérnyomás és a megemelkedett koleszterinszint rendszeres vizsgálata és kezelése, amely szintén segíthet megelőzni a szövődményeket. A szív egészségének, a veseműködésnek, valamint a szem és a láb egészségének éves ellenőrzése szintén alapvető fontosságú.
- A cukorbetegség hatékony kezelésére gyógyszerek használhatók, amelyek segítenek a vércukorszint szabályozásában, az inzulinérzékenység javításában és az állapothoz kapcsolódó szövődmények megelőzésében. Ezek a kezelések magukban foglalhatnak szájon át szedhető gyógyszereket, inzulininjekciókat és egyéb, az egyén egyedi igényeihez igazodó terápiás lehetőségeket.
Optimális ellátáshoz hosszú távú kapcsolatra van szükség az orvosával. Legyen motivált, és tartsa be a kezelési és ellenőrzési ajánlásokat, hogy jelentősen javítsa hosszú távú kilátásait.
Cukorbetegek ellátása a FirstMednél
A FirstMednél holisztikus megközelítéssel segítünk betegeinknek a cukorbetegség megelőzésében és kezelésében. Arra összpontosítunk, hogy segítsünk nekik megérteni állapotukat, és tájékoztassuk őket a szükséges életmódbeli változtatásokról és azok fontosságáról. Célunk, hogy ezen életmódváltások elfogadásának folyamatát a lehető legstresszmentesebbé tegyük. Tisztában vagyunk azzal is, hogy a modern élet gyors tempója és követelményei miatt néhány beteg számára kihívást jelenthet a rendszeres gondozásban való részvétel.
Háziorvosokból, gyermekorvosokból és szakorvosokból álló csapatunk együttműködik a cukorbeteg gyermekek és felnőttek diagnosztizálásában és kezelésében, miközben a megelőző orvoslásra összpontosít. A páciensek átfogó egészségügyi szűrővizsgálatokban részesülnek, mint például a éves komplex egészségmegőrző szűrővizsgálat és a Gyermekek szűrővizsgálata, ahol még aznap felmérjük a kockázati tényezőket és elvégezzük a megfelelő laboratóriumi vizsgálatokat. Szükség esetén orvosaink diétát, testmozgást, valamint a vércukorszint és a vérnyomás önellenőrzését javasolják. Lehetősége lesz arra is, hogy kérdéseit feltehesse.
Orvosunk megfelelő kezeléseket javasolhat, és további vizsgálatra szakorvoshoz utalhatja Önt. Szükség esetén útmutatást ad a vércukorszint otthoni ellenőrzéséhez is. Ezenkívül rendszeres vizsgálati programot állítunk össze, hogy segítsünk Önnek abban, hogy az állapot kezelésében a helyes úton maradjon, beleértve a közelgő időpontokra vonatkozó emlékeztetők küldését is.
A rendszeres szűrővizsgálatok elengedhetetlenek az egészség megőrzéséhez. Idejében végrehajtott életmódbeli változtatásokkal hatékonyan megelőzheti a súlyos szövődményeket és egészségesebb életet élhet.
Publikálva: 2013. március 8 / Frissítve: 2024. november 14