A gyermeknek akkor van a legsűrűbben szüksége ezekre a vizsgálatokra, amikor a legintenzívebb a fejlődésük.
A vizsgálatokon az orvos ellenőrzi a gyermek növekedését és fejlődését, valamint igyekszik idejében felismerni az esetleges problémákat.
Emellett a kötelező és javasolt védőoltásokkal segíti a betegségekkel szembeni védettséget.
Az orvos minden látogatásnál ellenőrzi
- a gyermek kórtörténetét
- étkezési szokásait
- alvási szokásait
- valamint aktuális fejlődési szakaszát
- a szívet
- a tüdőt
- a nemi szerveket
- a bőrt
- a belső szerveket
- a reflexeket
- a vérnyomást
- a magasságot
- a súlyt
- a hallást
- és a látást
Ezen kívül minden olyan vizsgálatot elvégez, amit akkor szükségesnek ítél.
A látogatások a gyermek életkorától függően különböző területekere fókuszálnak. A csecsemőknél a legfontosabb a fejlődés és a védettség kialakítása, az idősebb gyerekeknél a testi egészség mellett nagy figyelmet kell fordítani a pszichoszociális és kamaszkori problémákra is.
A vizsgálatok javasolt időpontjai a következők:
0-2 éves korig:
Újszülött, 1 hetes, 1 hónapos, 2 hónapos, 3 hónapos, 4 hónapos, 6 hónapos, 9 hónapos, 1 éves, 15 hónapos, 18 hónapos, 2 éves.
2 éves kortól felnőttkorig:
Éves vizsgálat javasolt.
Habár sok gyermekorvos végigkíséri pácienseit a korai felnőttkorig (pl. 18 éves korig), más gyermekek már tizenéves korukban a család háziorvosához vagy specialistához fordulnak. A gyermekkor és felnőttkor közötti átmenet nagyon fontos szakasz gyermekeink életében. Az orvosi vizsgálatok során a hangsúly ebben a korban az egészséges étkezési, testmozgási és alvási szokások bátorításán van. Emellett lehetőséget nyújt arra, hogy a tinédzserek beszélni tudjanak valakivel a stresszről, a balesetek megelőzéséről, a szexuális védekezési lehetőségekről és általában az egészséges életmódról. A fiatalok megkaphatják a további szükséges oltásokat, például HPV vagy a meningitisz (pl. a főiskolások számára) ellen, vagy a kalandkeresők kérhetik az egzotikus utazások során nélkülözhetetlen immunizációs vakcinákat.