Mivel foglalkozik az urológus?
Foglalkozik a húgyutak (vese, húgyvezeték, húgyhólyag, húgycső) betegségeivel. Ide sorolhatók a fejlődési rendellenességek, a fertőzések, gyulladások, kövességek, vizeletürítési nehézségek – nehézvizelés, akaratlan vizeletvesztés -, valamint a daganatos megbetegedések. Emellett foglalakozik a férfi nemi szervek (here, prosztata, hímvessző) problémáinak kivizsgálásával és kezelésével is.
Milyen tünetekkel javasolt urológushoz fordulni?
- Gyakori, fájdalmas, csípős, véres vizeletürítés
- Vizeletvesztés (inkontinencia)
Férfiak esetében:
- Nehezített, akadozó viezletürítés
- Csökkent vizeletsugár, éjaszakai vizeletürítés
- Erektilis diszfunkció (merevedési zavar)
Emelett természetesen a szűrővizsgálatok s kiemelten fontosak, minden férfinak javasolt 45-50 veskortól prosztatarák szűrést kérni urológustól.
Mi történik az urológiai vizsgálat során?
- Interjú: Az urológiai vizsgálat általában egy beszélgetéssel kezdődik a probléma azonosítása érdekében. Ez urológiai és kórtörténet felvételét foglalja magában, néha kérdőívek és skálák segítségével.
- Fizikális vizsgálat: A vesék, a has és a nemi szervek tapintásos vizsgálata. A prosztata állagát és méretét ujjal végzett végbélvizsgálattal (rektális digitális vizsgálat) mérik fel.
- Vizeletvizsgálat: Az orvosi elrendelheti, hogy megbizonyosodjon a fertőzés vagy a hematuria (véres vizelet) kimutatására.
- Laborvizsgálat: Vesefunkció, PSA és egyéb labortesztekkel felmérhető urológiai funkcióink állapota.
- Diagnosztika: Szükség esetén az urológus ultrahangvizsgálatot javasolhat a vese, a húgyhólyag és más urológiai szervek vizualizálására, amelyet klinikánkon végeznek. Ezenkívül segíthetünk CT-vizsgálat megszervezésében külső intézményekben.