A tüsszentéssel és köhögéssel a levegőbe jutó cseppecskéken található kórokozók miatt az influenza az egyik legfertőzőbb betegség, amit – a náthához hasonlóan – akár úgyis elkaphatunk, ha bőrünk szennyezett felülettel kerül kapcsolatba.
Ilyen esetben a vírus ugyanis akkor jut be szervezetünkbe, amikor a szemünket, orrunkat dörzsöljük, vagy benyúlunk a szánkba. Az influenza legtöbb fajtája megelőzhető a rendszeres kézmosással, de fontos az évenként frissített immunizációs oltás is.
Mind a náthát, mind az influenzát vírusok okozzák és általában nem antibiotikumokkal gyógyítják ezeket a betegségeket. Bár a tünetek hasonlóak – orrfolyás, torokfájás, láz, hidegrázás és izomfájdalom – az influenza esetében ezek komolyabban jelentkeznek. A 3-5 napig tartó akár 40 fokos lázat és a fejfájást általános gyengeség és kimerültség követi, melyhez általában az előbb említett légzőszervi tünetek társulnak.
Mivel csökken a légutak védekezőképessége, előfordulhat, hogy a náthával és az influenzával egyidejűleg bakteriális fertőzés – mint az orrüreg- vagy a tüdőgyulladás – is fellép, melyek kezeléséhez szükség lehet antibiotikumra. Az influenza szezon többnyire november vége felé kezdődik és a térségtől függően januárban vagy februárban éri el a csúcspontot.
Az influenza megelőzése
- Oltassa be magát minden évben még december közepe előtt. Ezzel 90 százalékos védettséget szerez az A és B törzsekkel szemben. Ráadásul a védőoltás abban is segít, hogy ha mégis elkapja a fertőzést, a tünetek jóval enyhébbek, a betegség lefolyása pedig jóval rövidebb legyenek.
- Mosson kezet rendszeresen
- Próbáljon távol maradni a zsúfolt helyektől és ne tartózkodjon egy légtérben fertőzött személlyel
- Ha beteg, takarja el az orrát és a száját, amikor köhög vagy tüsszent, ne menjen zsúfolt helyekre, használjon eldobható zsebkendőt és mosson kezet rendszeresen, hiszen így tudja leghatékonyabban megakadályozni a kór terjedését.
Kezelés
- Ágynyugalom
- Folyadékpótlás
- Fájdalom- és lázcsillapítók: Panadol, Ibuprofen az izomfájdalomra és lázra. Mézes, citromos forró tea, sós-melegvizes gargalizáló és cukorka valamint fájdalomcsillapító a torokfájásra.
Ki oltassa be magát mindenképp?
- A krónikus szív-vagy tüdőbetegségben szenvedő felnőttek és gyerekek
- Cukorbetegek
- 60 évnél idősebbek
- A vese- vér- vagy immunrendszeri problémákkal küzdő felnőttek és gyerekek
- A négy említett kockázati csoportba tartozók családtagjai
Ki ne oltassa be magát?
- A tojás- csirke- neomycin- vagy formaldehid allergiában szenvedők
- Aki lázas vagy akut fertőző betegségben szenved
- Akiknek korábbi influenzaoltásnál nem várt mellékhatás jelentkezett
- Akit korábban Guillain Barre szindrómával kezeltek
Egyeztessen háziorvosával az influenzaoltás előtt, ha
- Terhes
- Szoptat
- Bármilyen immunhiányos betegsége van
Az influenzaoltás mellékhatásai
Kisebb fájdalom, duzzanat vagy bőrpír az oltás környékén
Az oltóanyag elölt vírust tartalmaz, így influenzát nem okozhat. Az alábbi mellékhatások ritkán, de előfordulhatnak: láz, gyengeség, remegés, fáradékonyság, fejfájás, izzadás, izomfájdalom
Nagyon ritkán előfordulhat: fájdalom az idegek mentén, rángatózás, thrombocytopenia, allergiás reakció, érgyulladás, neurológiai rendellenességek