Henter Izabellával, a FirstMed dietetikusával beszélgettünk a hátteréről, és arról, hogyan került kapcsolatba a FirstMeddel.
Azt hallottam, hogy nagyon aktív és elfoglalt vagy. Hogyan alakult eddig a karriered?
Félig orvosi családba születtem. Édesapám, villamosmérnök, röntgenre szakosodott, és sok barátja volt, akik orvosok voltak, és sok időt töltöttek otthonunkban. Tudom, hogy jobban örült volna, ha a fogorvosi pályát választom, de amikor az 1977-es felsőoktatási Almanachot lapozgattam, véletlenül a HIETE-n (Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem) rábukkantam a dietetikára, amely viszonylag új terület volt, és úgy döntöttem ez nekem való. Mivel családom sok befolyásos emberrel volt kapcsolatban, nem szerettem volna kihasználni az egyetemhez való könnyű hozzáférést. Ehelyett hittem magamban, és mindent egyedül csináltam, és teszek azóta is. Az önmagamba vetett hitem soha nem hagy cserben.
Tanulmányaimat 1980-ban fejeztem be, és az Országos Reumatológiai és Fizikoterápiás Intézetben, ismertebb nevén ORFI-ban kezdtem dolgozni. Ott próbálhattam ki tudásomat a különböző osztályokon, így mire a budapesti 1. számú Gyermekklinikán elkezdtem dolgozni, már sok hasznos tapasztalattal gazdagodtam. Első gyermekem születése után ott dolgoztam tovább, így több időm jutott a gyermekdietetika területére koncentrálni. Kicsit később még két gyermekem született, így sokkal több időt töltöttem otthon a nevelésükkel, ezért ebben az időszakban helyettesítőként dolgoztam.
Idővel ismét munkahelyet váltottam, és a Madarász Utcai Gyermekkórház gasztroenterológiai osztályán folytattam, de továbbra is csak részmunkaidőben. Ott abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy olyan módon tapasztalhattam meg a csapatmunkát, ami akkoriban Magyarországon meglehetősen ritka volt. Egyszer a munkafolyamatunkat a holland Nutricia céggel értékelték ki, amely ma a Danone csoporthoz tartozik. Nagyon meglepődtem, amikor különös érdeklődést tanúsítottak irántam, és éppen akkor meghívtak a csapatukba. Ezzel a lépéssel egy új világba léptem; Valószínűleg én voltam az első dietetikus Magyarországon, akinek lehetőségem nyílt egy nemzetközi cégnél dolgozni ezen a területen.
A gasztroenterológiában szerzett tapasztalatom miatt kezdtem el dolgozni a csecsemőtápszer részlegen, amely elengedhetetlen ezen a területen. Néhány év után átkerültem a klinikai mesterséges táplálás osztályára, ami egy nagyon változatos, izgalmas életet hozott, tele utazással, edzésekkel, és sok új érdekes ismeretséggel. Körülbelül 13 évig maradtam a Nutriciánál, végigkísértem őket csúcson és mélyponton, de egy idő után nem tudtam azonosulni a cég jelenlegi munkastílusával, ezért úgy döntöttem, ideje távoznom.
Annak ellenére, hogy Magyarországon – az USA-val és Nyugat-Európával szemben – kevés volt a kereslet a dietetikusok iránt, a szabadúszó tanácsadó mellett döntöttem. Szerencsémre néhány hónappal azután, hogy egyedül indultam el, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet dietetikust keresett. Azóta ott dolgozom részmunkaidőben.
Hogyan tartotta lépést a dietetika változásaival?
Azóta a táplálkozástudományi PhD megszerzésén kívül okleveles egészségügyi menedzser is lettem. Az elmúlt három évben az Egészségügyi és Szociális Miniszter alárendeltségébe tartozó Egészségügyi Szakdolgozói Szervezet Dietetikai és Humántáplálkozási Osztályát vezettem. Szakterületeim közül az elmúlt 14 évben képviseltem Magyarországot az Európai Dietetikusok Szövetségében, diétás és táplálkozási előadásokat tartottam cégeknél, cikkeket írtam, könyvek társszerzőjeként dolgoztam az Új Diéta folyóiratban közreműködő szerkesztőként. , és néha főzni is. Munkám széles spektrumot ölel fel.
Ilyen például a FirstMed. Már néhány éve itt dolgozol. Hogyan találja meg?
Bár jelenleg több időt töltök intézetekkel, a FirstMed-nél eltöltött idő továbbra is az egyik kedvencem. Kollégáim nagyon kedvesek és segítőkészek, amit még jobban értékelek, mivel ritkán járok a klinikára. Nem érzem, hogy a csapat belefáradt abba, hogy a technikai és működési részleteket gyakrabban kell nekem elmagyarázni, mint a rendes orvosoknak. Itt van egy pozitív aura, érezhető az egység, a kollegialitás. Úgy érzem, hogy a FirstMed minőségi szolgáltatást nyújt, mely mellett az emberi tényező is jelen van: a jó humorérzék, a pozitív gesztusok, amelyek a gyógyulásban nagy hasznot jelentenek. Szeretek emberekkel beszélgetni, és nem csak közvetlenül kapcsolódó kérdésekről, hanem általános közérzetükről is, mivel nem hiszek a személytelen orvoslásban. Úgy gondolom, hogy többet tudok beletenni egy konzultációba, mint azok, akiknek naponta 8-10 beteget kell ellátniuk.