Október a rózsaszín hónap, mivel ez a szín a mellrák elleni küzdelemhez kapcsolódik. Ilyenkor hangsúlyozzuk az időben történő és hatékony ellenőrzések, diagnózisok és kezelések fontosságát. A korai felismerés lehetőségeiről való tájékozottság döntő fontosságú a betegség legyőzésében. Ebben a cikkben betekintést nyújtunk abba, hogyan lehet felismerni a mellrák jeleit és tüneteit, valamint a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát, amelyek elengedhetetlenek az esetleges változások észleléséhez és a gyors cselekvés elősegítéséhez.
A mellrák a leggyakoribb rákbetegség Magyarországon a nők körében
Magyarországon évente több mint 7500 új mellrákos esetet diagnosztizálnak, ami a WHO szerint több mint 2000 nő halálát okozza. Ez egyben vezető daganatos betegségtípus is. Bár a túlélési arányok az elmúlt évtizedekben megduplázódtak, elsősorban a korai felismerésnek és kezelésnek köszönhetően, sokan azonban még mindig nem tudják, hogy ki lehetnek téve a mellrák kockázatának. Bár a mellrák túlnyomórészt nőket érint, férfiaknál is előfordulhat.
Az emlőrák nagyobb valószínűséggel fordul elő 45 éves kor után, a diagnosztizált nők többsége ennél idősebb. A kockázat a családi előzményekkel is nő. Ha valamelyik közeli családtagjánál diagnosztizáltak mellrákot, akkor az átlagosnál nagyobb lehet az esélye a betegség kialakulásának. A rendszeres szűrővizsgálat létfontosságú a családban előfordult mellrákos személyek és a 30 év felettiek számára.
A mellrák jelei és tünetei
Az emlőrák leggyakoribb tünete a mellben kialakuló csomó vagy megvastagodás, amely borsószemnek vagy kemény pontnak érződhet a bőr alatt, és néha elmozdulhat, különösen, ha megnyomja a mellkasát, vagy mélyeket lélegzik. A mellcsomó érzékeny, és érintése fájdalmas lehet.
Egyes esetekben nem található csomó, azonban más tünetek előfordulhatnak, például bőrirritáció vagy gödröcskék, bőrpír vagy hámlás a mellbimbó környékén, vagy a mellbimbó behúzódása (ezt néha visszahúzódásnak nevezik). Egyes nőknél mellbimbó váladékozás fordulhat elő (például véres vagy vizes folyadék szivárgás) az egyik vagy mindkét mellbimbóból.
A mellcsomó önvizsgálattal, rendszeres orvosi szűrővizsgálattal, illetve mammográfiás szűrővizsgálaton észlelhető. A mammográfiás szűréssel az orvosok kimutathatják az emlőrák korai jeleit, akár három évvel azt megelőzően, amikor a csomót már fizikailag is érezni lehet.
Fontos a megelőzés és a korai felismerés
A megelőzés létfontosságú a mellrák elleni küzdelemben. Néhány dolgot magunk is megtehetünk azért, hogy jelentősen csökkentsük a mellrák kockázatát:
- a túlsúly elkerülése,
- aktív és fizikailag fitt maradjon,
- a dohányzás mellőzése, és
- egészséges, sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó étrend.
A mellrák megelőzésének másik kulcseleme a rendszeres kivizsgálás és szűrés. Minél korábban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra és a túlélésre! A betegség nagy eséllyel gyógyítható, ha még nem terjedt el az egész testben, vagy nem képződött áttét egyéb szervekre, például csontokra vagy tüdőszövetekre.
Minden nő számára ajánlott a rendszeres mellrák szűrés:
- 40 éves kor alatt: rendszeres emlő ultrahang vizsgálat (mammográfia ebben az életkorban még nem szükséges, de kérésére elvégezhető).
- 40-45 éves kor között: emlő ultrahang vizsgálat évente, mammográfiás szűrés 2 évente.
- 45 éves kor felett: évente szükséges mammográfiás szűrés és ultrahangos vizsgálat elvégzése.
Hogyan észlelhető a mellrák?
Rendszeres kézi ellenőrzések
Fontos, hogy legalább havonta egyszer, kézzel önvizsgálatot végezzünk. Szánjunk legalább 20 percet arra, hogy alaposan megvizsgáljuk az emlőket, és tapintással észleljük az esetleges csomókat, elváltozásokat vagy duzzanatot keresve. Ha bármilyen rendellenességet észlel a melleiben, például csomókat vagy a szövetek megvastagodását, azonnal forduljon orvosához.
A nőgyógyász vagy háziorvos a rendszeres vizsgálat során szintén ellenőrizheti melleit, ami segíthet a mellrák korai felismerésében. Ezzel megvizsgálja, hogy nincsenek-e csomók, ráncok, gödröcskék vagy bőrpír a mell bőrén. Ezt klinikai emlővizsgálatnak nevezik. Az orvos megtaníthatja az önvizsgálat megfelelő módját is. Orvosa további vizsgálatokat javasolhat, amennyiben szükséges.
Emlőrák szűrés mammográfiával
A mammográfia mindenki számára ajánlott, akinél fokozott a mellrák kialakulásának kockázata, különösen a 40 év feletti nők számára. A mammográfia a mell röntgenvizsgálata. Az eljárás során a pácienst egy kompressziós eszközbe helyezik, amely a mellet két lemez közé szorítja. A kompresszió puhábbá teszi a mellet, és könnyebben beilleszthető a kompressziós eszközbe. Ezután röntgenfelvételt készítenek a mellekről különböző szögekből.
Mellrák szűrés ultrahanggal
Az emlő ultrahang egy biztonságos, fájdalommentes képalkotó vizsgálat, amely hanghullámokat használ a mell belsejének feltérképezéséhez. Kimutathat cisztákat, miómákat és nyirokcsomókat, amelyeket mammográfiával nem lehet észlelni. Az emlő ultrahangos vizsgálatával megállapítható, hogy vannak-e kóros területek a mellben, amelyek további ellenőrzést igényelhetnek. Ezzel az emlőrák, valamint az emlő egyéb betegségei is kimutathatóak. Különösen hasznos azon nők számára, akiknek sűrű a mellszövete (ami megnehezíti a rendellenességek észlelését a mammográfián).
Mi a teendő, ha pozitív a vizsgálati eredménye?
A vizsgálati eredményeket egy munkanapon belül e-mailben küldjük meg. Radiológusunk megbeszéli Önnel a vizsgálatok során észlelt eltéréseket, és szükség esetén szakorvoshoz utalja további kivizsgálásra.
Összegzés
Tudnunk kell, hogy a mellrák a nők körében a leggyakoribb rákos megbetegedés, de korai stádiumban felfedezve kezelhető. A rendszeres kézi mellvizsgálat, a mammográfia és az ultrahangos szűrés elengedhetetlen, különösen 45 éves kor felett. Ezek nélkülözhetetlenek a korai felismerésben, növelik a várható élettartamot, és elkerülhető, hogy egy olyan betegségben szenvedjünk, amely gyógyítható lenne. Lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a daganatokat akkor fedezzék fel, amikor azok még elég kicsik a kezeléshez – és ezért sokkal kisebb a valószínűsége, hogy elterjednek és súlyos egészségügyi problémákat okoznak. Enélkül a diagnózis gyakran csak a tumor előrehaladott növekedése után kerül felállításra.
Éves nőgyógyászati szűréseink magukban foglalják a kézi emlővizsgálatot (amikor nőgyógyászunk meg is tudja tanítani, hogyan végezze el Ön), emellett komplex mammográfiás és emlő ultrahangos vizsgálatokat is biztosítunk. Az alapos mellvizsgálat általában 15-20 percet vesz igénybe, és lehetővé teszi a mellrák korai jeleinek és tüneteinek pontos és nem invazív felismerését, még sűrű emlők esetén is.
Ha bármilyen kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal, vagy kérjen időpontot vizsgálatra.
Frissítve: 2024. október