Keresés
Keresés
Close this search box.

Terjed a szamárköhögés – Útmutató a hatékony megelőzéshez

A szamárköhögés fellángolóban Magyarországon: Ismerjük meg a betegséget és a legfontosabb megelőzési lehetőségeket

Idén nyáron, Magyarországon riasztóan megnőtt a szamárköhögéses fertőzések száma. A Portfolio.hu elemzése szerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai azt mutatják, hogy a fertőzöttség gyanúja meredeken emelkedett, és 2024. júliusának utolsó hetében rekordot döntött a megbetegedések száma. Ez az emelkedés aggodalmat keltett a lakosság és az egészségügyi szakemberek körében egyaránt, ami arra késztet, hogy közelebbről is megvizsgáljuk ezt a fertőző betegséget és a védekezéshez, valamint a terjedésének megfékezéséhez szükséges intézkedéseket.

Mi az a szamárköhögés?

A szamárköhögés, vagy tudományos nevén pertussis, egy rendkívül fertőző légúti megbetegedés, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. A betegség a légzést megnehezítő, súlyos köhögési rohamokról ismert. A fertőzés két szakaszban jelentkezik egy jellemzően 7-10 napig tartó lappangási időszak után.

A szamárköhögés korai tünetei hasonlítanak a nátha vagy influenza tüneteihez, többek között:

  • orrdugulás,
  • orrfolyás,
  • láz, és
  • enyhe köhögés.

Ha a betegség súlyosabb stádiumba lép, számos gyors köhögés jelentkezik, amelyet szamárbőgésre emlékeztető magas hang vagy zihálás követ.

A kisebb csecsemők nem feltétlenül adják ki ezt a jellemző ziháló hangot, és néha a köhögéseket követően rövid időre leáll a légzésük. Majd a köhögési epizódok ritkábbak és enyhébb lefolyásúak lesznek, és a baba állapota fokozatosan javul (mely akár három hónapig is eltarthat).

Milyen hosszú távú hatásai lehetnek a szamárköhögésnek?

Ez a betegség a nem oltott csecsemőknél válhat a leginkább súlyossá, és komoly szövődmények, például tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás, görcsrohamok, sőt, akár halál is bekövetkezhet. Felnőtteknél és idősebb gyermekeknél átmeneti légzési nehézségekhez, bordatöréshez, a végbél előeséséhez és sérvhez vezethet.

Hogyan terjed?

A szamárköhögés a levegőn keresztül terjed, amikor a fertőzött személy köhög vagy tüsszent. A fertőzés bekövetkezhet baktériummal szennyezett tárgyak érintésével, majd a száj, az orr vagy a szem érintésével is. A szamárköhögés a betegség első két hetében a legfertőzőbb, de a tünetek jelentkezése után még három hétig terjedhet.

Hogyan védheti meg magát vagy gyermekét a szamárköhögés fertőzéstől?

Védőoltás: Pajzs kora gyermekkortól

A védőoltás kulcsfontosságú szerepet játszik a betegség megelőzésében.

Magyarországon kötelező a szamárköhögés elleni védőoltás, ami összhangban van a FirstMed által képviselt szemlélettel, miszerint a megelőzés fontosabb, mint a gyógyítás.

Klinikánkon a csecsemőket és kisgyermekeket két hónapos kortól kezdve oltjuk, és a teljes immunizálás hat hónapos korig befejeződik. Ezeket az oltásokat a gyermek egészségmegőrző szűrővizsgálatok során adjuk be, így biztosítva, hogy a kicsik lehető leghamarabb védettek legyenek. – Mondta el Dr. Laufer Zsófia, a FirstMed gyermekorvosa.

A védőoltás beadatása a kismamák számára is kulcsfontosságú a harmadik trimeszterben, négy héttel a baba érkezése előtt. Ez a stratégia biztosítja az anya és az újszülött azonnali védelmét a szamárköhögés ellen. Ezenkívül bíztatjuk a közeli hozzátartozókat és a gyermekeket gondozó személyeket a védőoltások frissítésére, ezáltal biztonságos védőburok alakulhat ki a legsebezhetőbbek körül.

Az emlékeztető oltások ereje felnőttek számára

Ahogy idősebbek leszünk, immunrendszerünk kevesebb antitestet termel, és a gyermekkori oltások által biztosított immunitás is csökken az idő múlásával, így kevésbé leszünk ellenállóak a vírusokkal és baktériumokkal szemben. Ezért általában ajánlott a felnőttek számára az emlékeztető oltások beadása. A Nemzeti Népegészségügyi Központ felnőttkorban bizonyos oltási rend betartását javasolja. Ha tudni szeretné, milyen életkorban, milyen védőoltások ajánlottak az Ön számára, forduljon bizalommal háziorvosainkhoz.

Fontos azonban megjegyezni, hogy bár az oltás rendkívül hatékonyan fokozza az immunrendszer képességét a betegség leküzdésére, egyetlen vakcina sem nyújt 100%-os védelmet. Ez a valóság azonban méginkább hangsúlyozza a védőoltások fontosságát, nemcsak a személyes védelem, hanem a közösség egészségének megóvása érdekében is. Annak érdekében, hogy veszélyeztetettekre való átterjedést megelőzzük, gondoskodjunk arról, hogy a család tagjai, különösen a csecsemők és a kismamák, mind be legyenek oltva.

Klinikánkon a gyermekek mellett a felnőttek számára is biztosítjuk a szamárköhögés elleni védőoltást, amely háziorvosi vizit alkalmával adható be.

Jó személyes higiéniai gyakorlatok

A védőoltások mellett a fertőzés elleni védekezéshez elengedhetetlenek a helyes higiéniai gyakorlatok is, mint például a rendszeres kézmosás, a zsebkendő használat vagy a köhögés és tüsszentés közben a száj megfelelő (nem tenyérrel történő) eltakarása.

Mit tehet, ha Ön vagy gyermeke szamárköhögést kap?

Ha gyanítja, hogy családtagja szamárköhögést kapott, mielőbb hívjon orvost. Ha Ön vagy gyermeke megfertőződött, a kezelés megkezdése után legalább öt napig maradjon otthon, ne menjen a munkába vagy gyermeke iskolába. Ez alatt az idő alatt úgyszintén kerülje a fertőzéssel szemben érzékeny személyekkel való érintkezést.  Klinikánkat a nap 24 órájában elérheti, ha segítségre van szüksége.

Hogyan kezelik a szamárköhögést?

A szamárköhögést antibiotikumokkal lehet kezelni, és megelőzni annak további terjedését. A hatékony gyógyítás érdekében a kezelést a betegség lefolyásának korai szakaszában kell elkezdeni, az első egy-két hétben, mielőtt a sűrű, gyors köhögéses rohamok jelentkeznek.

Összegzés

A szamárköhögés újbóli megjelenése Magyarországon jelentős közegészségügyi kihívást jelent. Időben elvégzett védőoltással és a közösség közös erőfeszítéseivel azonban meg lehet akadályozni a betegség terjedését és megvédhetjük magunkat.

Arra kérjük Önt, hogy cselekedjen, és oltassa be magát, valamint másokat is bátorítson ugyanerre. További információért vagy időpontfoglalásért védőoltásra forduljon hozzánk bizalommal.

A cikket szakmailag ellenőrizte: Dr. Hegyi Marianna, a FirstMed orvosigazgatója

Felhasznált források:

Nyitvatartás:
Hétfő – Péntek 8:00 – 20:00
Szombat – Vasárnap 9:00 – 15:00
24 órás elérhetőség

Kérjen időpontot:
A +36‑1‑224‑9090 telefonszámon
a nap bármely szakában,
vagy e‑mail útján.